Bir antrenman

Bir antrenman

Bir Aikido Antrenmanı

Bir saatlik bir çalışma deyip geçmeyin; tekniklerin ilerlemesi, motivasyon, konsantrasyon, arkadaşlık, uyum, sevgi, saygı, ...  “Aikido” bu süreçte öğrenilir.  

Aikido’ya başladığımdan beri haftada iki ya da üç günlük periyotlarla en az bir saatlik antrenman yapıyoruz. Bir antrenmanda ne olur diye düşünmeyin; Aikido’da iyi olmak, iyi bir “Aikidoka” olmak ancak düzenli olarak yapılan antrenmanlarla sağlanır.

Antrenman, tatami üzerinde dojo-cho’muzun (eğitmenimiz/sempaimiz/senseimiz) arkasında seiza (oturuş pozisyonu) da duruşla başlar. “Mokuso” olarak adlanlandırılan bir meditasyon süresinden sonra selamlaşılarak antrenmana başlanır.

“Moku” sessizlik, “so” ise odaklanma anlamına gelen Japonca terimlerdir.

Antrenman ısınma hareketleriyle başlar. Dojo-cho ya da onun söylediği kişi ısınma işleminde hareketleri gösterir (Isınma konusunda daha önce yazı yazmıştım). Yaklaşık 10-15 dakika vücudumuzu esnettikten sonra. Genellikle ukemi (öne ve arkaya düşüşler/taklalar) çalışması da yapabiliyoruz.

Gelelim teknik çalışmalarına; antrenmanda her biri on ya da on beş dakika süren iki ya da üç teknik çalışması yapılır. Bu teknikler önce dojo-cho tarafından gösterilir ardından bizler de eşleşerek karşılıklı olarak çalışırız. Karşılıklı olarak Tori (tekniği uygulayan), Uke (Saldıran taraf) rollerinde tekniği çok sayıda tekrar ederiz. Bu sırada Dojo-Cho’muz bizi kontrol eder gerekirse birebir çalışarak hatalarımızı düzeltir. Birçok yazımızda Dojo-cho’nun ne kadar önemli olduğunu belirttik. Bizi eğiten dojo-cho dersi öz verili yapar.

Bu yaptığımız ikili teknik çalışmaları Aikido’muzun gelişmesi açısından çok önemlidir. Tekniği tüm detaylarıyla uygulamak, birlikte çalıştığın kişiyle uyum içinde yapmak, sürekli belli bir tempoda yapmak, gerçek bir savunma şeklinde yapmak, kaşındaki kişiye gerekli saygıyı göstermek ve daha birçok konu bu süreçte çok önemlidir. Teknik çalışmalarının ardından yine başlangıçta yapılan oturma düzeniyle selamlama yapılır ve antrenman sona erer.

İşte bir antrenmanın ne kadar önemli olduğu gösteren şeyler.

 

 


Copyright © 2017 | aikidoka