Bugün 2. Kyu Sınavıma Girdim

Bugün 2. Kyu Sınavıma Girdim

Bugün 2. KYU Sınavıma Girdim

Aikidoka sürecinde belli zamanlarda sınavların olduğunu söylemiştik. Sınavlar belli tekniklerin üzerine yoğunlaşmanızı ve sonuçta Aikido’yu daha iyi öğrenmemizi sağlıyor. Bir de tabi insanların önünde teknikleri yapmak, 45 dk dayanmak; nefes ve stres yönetiminin en güzel örneği.

Evet sınavım yaklaşık 40 dk sürdü. Hemen söyleyeyim, 2. Kyu sınavında çoğu teknik tam olarak var yani tüm hareketleriyle baştan sonra suvariwaza (yerde) ve tachiwaza (ayakta) yapılıyor. Bunlar; Cunte Katate Dori, Kata Dori, Şomen Uçi, Kosa Katate Dori, Ryote Dori, Yokomen Uçi, Tsuki gibi saldırılara karşı yapılan İrimi nage, şiho  nage, kayten nage, koho irimi nage, tekagami, sumi otoşi gibi teknikler.

 

Sınavlar için gerekli fiziksel kondisyonu çalışarak sağladığımı düşünüyorum ancak sınav heyecanı mutlaka oluyor. Onu da sanıyorum çok sayıda sınava girerek ve toplu çalışmalara katılarak atacağız. Daha fazla kendine güven gerektiriyor.

2. Kyu ve 1. Kyu gibi sınavların son bölümünde bir jyu wasa olarak bilinen tekniklerin serbestçe yapıldığı bir bölüm var. 2. Kyu’da cunte ve kosa jyu wasa var. Bu tutuşlara (saldırılara) karşı sekiz ya da on kadar tekniği art arda yapmak durumundasınız. Bunun için de daha önceden hazırladığım sıralamam sadık kalarak teknikleri yapmaya çalıştım.

Şimdi artık 1. Kyu’nun formunu düşünüyorum.

 


Copyright © 2017 | aikidoka