Ahmet UFUK - UAO - 3. Dan Aikido AntrenörüAikidoka - Röportaj

AHMET UFUK, UAO 3. Dan Siyah Kuşak Aikido Antrenörü

Bize kendinizden bahseder misiniz?

1970 yılında İzmir doğumluyum. Dokuz yaşında spora başladım: Altay Spor’da boks yaptım zaman için kick-boks ve daha sonra Aikido’ya başladım.

 Aikido’nun tanımını bir de sizden alabilir miyiz. Aikido nedir?

Aikido bence kendini tanıma sanatıdır. Savaş sanatı olduğunu yadırgamamak gerekir. Aikido çalışırken kendinizde olan eksikleri görür, onları düzeltmeyi ya da onlarla yaşamayı öğrenirsiniz.

 

Aikido’ya nasıl ve ne zaman başladınız?

Tesadüfen denebilir. 2006 yılında Steven Seagal’in filmini izledim. Teknikleri çok cesurcaydı. Daha sonra araştırdım ve Aikido’ya başladım.

 

Aikido’yu seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Daha önce yaptığım sporlardaki deneyimlerimin karşılığını buldum. Aikido’da her türlü saldırıya karşı yapılacak bir teknik olduğunu gördüm.

 

Aikido’nun size kattıkları şeyler nelerdir?

Ben yapı itibarıyla sert ve sinirli bir kişiliğe sahibim. Yaptığım spor müsabakalarında dolayı kendimi sürekli bir yarış içinde gördüm. Bu da ister istemez bir negatif enerji oluşturuyor. Daha kavgacı ve rekabetçi oluyorsunuz. Aikido’ya başladıktan sonra dostlarım daha sakin ve sabırlı olduğumu söylediler.

 

Aikodo’nun felsefesi sizce nedir?

Felsefe “yenilmez olmak”. Birden söylenince imkânsız gibi geliyor fakat sandığınız gibi bir yenilmezlik değil. Yenilmeyecek rakip yoktur. Yenilmeyecek olsalardı dünya şampiyonları belli dönemlerde hiç değişmezdi. Yenilmez olmak karşımızdaki şahısla olan tartışmayı kavgaya taşımamaya özen göstermek demektir. Kavga olmayınca yenen de yenilen de olmayacaktır.

 

AİKİDO’yu kimler çalışabilir?

Altı yaşından başlamak üzere 70-80 yaşındaki insanlar bile yapabilir.

 

AİKİDO çalışmak kişiye ne kazandırır?

Dinginlik, ciddi bir savaş sanatını öğrenmek, günlük sorunlar karşısında hızlı karar verme yeteneği, insanları anlamaya çalışmak ve onlar olmadan bizim olamayacağımızı bilmek.

 

Aikido başlamanın bir ön şartı var mı? Yaş sınırı, fiziksel özellikler ve cinsiyet olarak belli şeyler gerekiyor mu? Bayanlar ya da çocuklar da AİKİDO yapabilir mi?

Sağlıklı olmak yeterli. Bir yaş sınırı yok. Özellikle bayanları ve çocukların Aikido yapmasını çok öneriyoruz.

 

Aikido, “kişisel gelişimdir” deniyor. Aikido’nun bu özellikleri nelerdir ve nasıl kazanılır?

Dojo’da çalıştıkça kendi gücümüzün farkındalığı artmakta, teknikleri yaptıkça tekniklerin bir saldırgana verebileceği ciddi zararları görüyoruz. Birçok anlamda kişisel özelliklerinize katkıları olacaktır.

 

Aikido’da iyi bir yere gelmek ne kadar zaman alır?

Amaca ve beklentiye göre değişir. İnsanlar istediği yere kadar çalışmayı sürdürebilir. En az bir yıl denebilir. Çünkü Aikido öğretisi sürekli devam eden bir savaş sanatıdır.

 

AİKİDO’da müsabaka olmadığını biliyoruz. Bunun özel bir nedeni var mı?

İki nedeni var; birincisi Aikido dünyaya içinde şiddeti barındırmayan bir savaş sanatı olarak tanıtılmış. İçinde savaş değil barış içeriyor.

İkinci nedeni Aikido’da teknikler eklem yerlerine yapılıyor. Bu durumda müsabaka olsa insanlar birbirlerini sakatlayabilirdi.  

 

Aikido ülkemizde ne kadar tanınıyor? Dünya’daki örnekleriyle karşılaştırabilir misiniz?

Aikido maalesef ülkemizde ve hatta Japonya’da bile fazla tanınmıyor. 

 

Sizin organizasyonunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

United Aikido Organisation ( UAO ), 1989 yılında Mustafa Aygün Hoca'nın Japonya'dan dönerek düzenli ders vermeye başlaması ile ilk temellerini atmıştır. www.aikido.com.tr adresinden detaylı bilgi alınabilir.

 

Aikido’ya yeni başlayacaklara neler önerirsiniz?

Önce araştırmak gerekir diye düşünüyorum. Nedir? Felsefesi nedir?. Bunlar beklentilerini karşılıyorsa o zaman başlamalarını öneririm. Ve karar verirlerse doğru bir savaş sanatını öğrenmiş olurlar.

 

Eklemek istediğiniz başka konular var mı?

Hayır, teşekkür ederim.

 

Zaman ayırdığınız ve bilgi verdiğiniz için biz teşekkür ederiz.

 


Copyright © 2017 | aikidoka