Sık Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Aikido Nedir?

Aikido, Morihei Ueshiba (1883-1969) tarafından geliştirilmiş modern bir Savaş Sanatıdır. Kurucu Morihei Ueshiba’nın ölümünün ardından oğlu Kisshomaru Ueshiba Aikido’nun yayılması ve geliştirilmesi çalışmalarını devam ettirmiştir. Şu anda da torunu Moriteru Ueshiba, bu çalışmaları devam ettirmektedir. Bu yolda ilerleyen kişiler Aikido Doshu olarak anılmaktadır.

Kurucu Morihei Ueshiba’nın Aikido mirasını desteklemek üzere Aikikai Foundation organizasyonu kurulmuştur. Aikikai Foundation’ın amacı Aikido’yu desteklemek üzere insanları bedeni ve fikri olarak eğitmektir. Aikido bugün 130 ülkede örgütlenmiştir.

Aikido Hombu Dojo (Aikido çalışmalarının yapıldığı ana yer - Dojo), 1931 yılında kurulmuştur. Doshu (Moriteru Ueshiba) önderliğinde ve çok sayıda usta eğitmenle (Shihan ve Shidoin) Aikido çalışmaları devam ettirilmektedir.

(http://www.aikikai.or.jp/eng/aikido/index.html, erişim 24/01/18)

 

Aikido Ülkemizde Resmi Bir Spor Mudur?

Ülkemizde Aikido ve Budo Federasyonu ayrıca Wushu Kunfu Federasyonu içerisinde Aikido resmi bir spor dalı olarak tanınmaktadır. Bu konularda detaylı bilgi için resim siteleri:

http://abf.org.tr/

http://twf.gov.tr

 Aikido'nun Felsefesi Nedir?

Aikido'yu diğer savaş sanatlarından ayıran şeylerin başında felsefesi gelmektedir. Aikido felsefesi kişisel gelişim, akıl ve bedenin birlikte uyum içinde olmasını hedeflemektedir.

Kurucu Morihei Ueshiba’nın bazı sözleri Aikidoka’lara ışık tutmaktadır:

Gerçek savaşçı yenilgi bilmez. Hiçbir zaman yenilmem demek, hiçbir zaman dövüşmem demektir.

Samuray acıyı ilk çeken ve zevki en son düşünendir.

Kötü insanlar ve yenilgiler karşısında bile memnun kal. Bunlar barış sanatında yetişmenin temel öğretileridir.

Başarısızlık, başarıya götüren anahtardır. Her yanlış bize bir şey öğretir.

Savaşta tecrübeli olanlar sinirlenmez, Kazanmakta tecrübeli olanlar korkmaz. Böylece, cahil kazanmak için savaşırken, bilge, savaştan önce kazanır.

Bu konuda daha fazla bilgi için ilgili Web sitelerine başvurmak gerekir. Sitemizde yararlı linkler yer almaktadır.

 

Aikido’ya Nasıl Başlayacağız?

Aikido’ya başlamak için doğru bir eğitim merkezini (okul) ve en önemlisi doğru bir eğitmeni (hocayı) bulmak gerekir. Aikido ustaları Sempai ve daha üst dereceli olanlar da Sensei olarak adlandırılır. Mahalle aralarındaki spor salonlarında iyi bir Aikido eğitimi olmayabilir. Bu işi kurumsal olarak yapan ve özellikle çalışacağınız hocaların (eğitmenlerin, ustaların) “bu işi biliyor” olması gerekir. Bu nedenle iyi bir araştırma (tavsiyeler, İnternet üzerinden araştırmalar, görüşmeler) sonucunda bu yer (okul ya da dojo – antrenman yapılan yere dojo deniyor) bulunur ve Aikido’ya başlanır. Ondan sonrası hocanızın elinde.

www.aikidoka.org sitemizin de amacı bu zaten. Bu konuda size bilgi vermek.

Bu işe başlamış ve biraz çalışmış bir kişi olarak size hemen bir makale önereceğim: https://indigodergisi.com/2015/09/ustaya-guven/

 

Aikido Okulları Kime Bağlı?

Aikodo’unu resmi merkezi Aikikai olarak bilinen merkezi Japonya’da olan bir vakıftır. Aikikai Foundation’ın amacı Aikido’yu desteklemek üzere insanları bedeni ve fikri olarak eğitmektir. Aikido bugün 130 ülkede örgütlenmiştir. Aikido Hombu Dojo (Aikido çalışmalarının yapıldığı ana yer - Dojo), 1931 yılında kurulmuştur. Doshu (Moriteru Ueshiba) önderliğinde ve çok sayıda usta eğitmenle (Shihan ve Shidoin) Aikido çalışmaları devam ettirilmektedir.

(http://www.aikikai.or.jp/eng/aikido/index.html, erişim 24/01/18)

Ülkemizde Aikikai’ye bağlı olarak çalışan okullar (dojolar) vardır. http://aikido.com.tr/ gibi.

Onun dışında bazı Avrupa ya da Amerika merkezli okullar ya da kendisi Aikido antrenörü olmuş ve dojo açmış kişiler de olabilir. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmak da bize düşüyor. Resmi bir yer mi? Kuşak Sınavları nasıl oluyor? Kaç yıldır bu işi yapıyor? Tesis ya da yer yeterli mi? Vb birçok sorunun yanıtlarını almak gerekir.

 

Dersi Kim Veriyor? Hoca Kim?

Aikido yapacağınız yere (organizasyona, okula, spor salonu, vb) göre bu değişir. Belli bir organizasyona bağlı olan yerlerde hocalar Aikido’da 1. Dan ve üzeri derecelere sahip kişilerdir. Bu kişiler Sempai olarak adlandırılır. 5. Dan ve üzeri olanlar ise Sensei olarak adlandırılır. Aikido derslerini bu kişiler verir. Bu da öğrenme sürecinde çok önemlidir. İyi bir hoca ile çalışmak çok önemlidir.

 

Aikido’ya Başlama Yaşı Var mı?

Aikido eğitiminde öncelikle Çocuk ve Yetişkin grupları vardır. Çocuk grupları 4-5 yaşından başlamaktadır. 7-14 yaş da olabilir. Bu tür gruplandırmalar eğitim merkezinin (okulun, dojonun) kurallarına göre değiştirmektedir. Yetişkin grupları da genellikle 15 yaş ve üzeri kişilerden oluşmaktadır.

Bir Dojo’ya gidip baktığınızda yaş ortalamasının 20 olduğunu görebilirsiniz. Ancak bu sizi engellemesin. 50 yaşında da Aikido’ya başlanabilir ve yapılabilir. Daha ileri yaşlar da olabilir ancak yapılacak fiziksel aktiviteleri yapabilecek sağlık durumunun olması gerekir. 1  ya da 1,5 saat süren antrenmanlar, taklalar, fırlatmalar, kilitlemeler vb. Gözünüz korkmasın ama bu işin anahtarı gittiğiniz okul ve eğitmeninizdir. “Her kesin bir aikidosu vardır” derler. Sonuçta bu bir savunma sanatı, belki bir spor bu anlamda bence her yaşta insan yapabilir.

 

Aikido’yu Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim, Ne Kadar Sürede Ustalaşırım

Aikido’yu yirmi yıldır yapan ve 4. Dan derecesine sahip bir “ustaya” bir sorsanız ben daha bir şey bilmiyorum der. Bu tür şeyler uzun sürede öğrenilir ve bu alanda ustalaşılır. Ancak genel olarak süre verecek olursak haftada en az iki ya da üç kez antrenmanla bir yılda temel tekniklerin bir kısmı öğrenilir. Vücudun ve kafanın Aikido tekniklerini öğrenmesi ve artık bir refleks olarak yapması gerekir. Bir yıl bir temel süre olabilir, ardından bir iki ya da üç yıl da bu işi biraz daha “biliyor” diyebileceğimiz düzeye gelinebilir. Zaten bu süreç içinde kuşak sınavlarına girilip (KYU dereceleri – yetişkinler için 5. KYU dan başlayıp 1. KYU’ya kadar devam ediyor) kuşaklar alınıyor. Üç yılın sonunda genelde siyah kuşak (1. DAN) düzeyine geliniyor. Genellikle Aikido biliyorum demek için 1. Dan düzeyine gelmek gerekir denir. Ancak bunlar hep genel ve göreceli şeyler. Kimi vardır bu işi üç ayda öğrenip iyi bir Aikido sergileyebilir, kimi vardır yirmi yıl Aikido yapsa bu işin tekniklerini, özünü ve disiplinini kavramamıştır. O zaman önemli olan her antrenmanı bilinçli yapmak ve doğru bir yerde ve eğitmenle çalışmaktır.


Bay / Bayan

Aikido’da bir bay/bayan ayrımı yok tabiki. Ülkemizde maalesef bu konuya Erkekler daha meraklı. Ancak özellikle savunma amaçlı olarak da kadınların bu konuya ilgi gösterdiklerini söyleyebiliriz. Daha önce de belirttiğim gibi bu tür konular tümüyle okulunuza (dojonuza), eğitmeninize ve diğer koşullara bağlı olarak farklı olabilir.

 

Kıyafet

Aikido’da dogi  ya da sadece Gİ denilen beyaz pantolon ve üst kısmından oluşan bir kıyafet giyilir. Judo ve Teakwando kıyafetleri gibi. İlk başta beyaz kemer takılır. Dereceler ilerleyip siyah kuşak sahibi olunca siyah kuşak olunca siyah kuşak takılır ve aynı zamanda hakama olarak adlandırılan alt kısmın üzerine giyilen bir siyah (pileli etek gibi) kıyafet daha vardır. Hakama, Japonların geleneksel kıyafetidir.

Kıyafet nereden temin edilir? Kıyafetler de Aikido yaptığınız yere göre değişir. Bazı organizasyonlar kendi logolarının olduğu kıyafetleri kullanırlar. Bazı organizasyonlar da kıyafetlerin istenildiği şekilde (İnternet üzerinden ya da yerel mağazalardan alınabilir) temin edilmesini söyler.

 

Silahlar - Kılıç (Bokken) , Sopa (Jo) ve Bıçak (Tanto)

Aikido tekniklerinde çoğu şeyi ellerimizle yapıyoruz ancak bir de silahlar var. Kılıç (Bokken) , Sopa (Jo) ve Bıçak (Tanto). Aikido özünde Samuray’ların Kılıç hareketlerinden esinlenerek geliştirilmiş bir savunma sanatıdır. Bu anlamda ilk başta ya da belli bir süre sonra Bukiwaza seti olarak bilinen bu silahlar da elde edilmelidir. Yine aynı şekilde bu da Aikido yaptığınız yere göre değişir. Bazı organizasyonlar kendi logolarının olduğu setleri kullanırlar. Bazı organizasyonlar da istenildiği şekilde (İnternet üzerinden ya da yerel mağazalardan alınabilir) temin edilmesini söyler.

 

Dersler Ne Kadar Sürüyor?

Aikido antrenmanları genelde 1 saat ya da 1 saat 15 dakika gibi sürer. Bu derslerde önce 10-15 dakika ısınma ve esneme hareketleri yapılır. Ardından hoca teknikleri gösterir. Daha sonra da katılımcılar bu teknikleri eşler halinde yapar. Ardından yeni bir tekniğe geçilir, eşler değişir ve bu şekilde birkaç teknik çalışması yapılır.

www.aikidoka.org sitemizin de amacı bu zaten. Bu konuda size bilgi vermek.

 

Dojo’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Bu sayı dojoya göre değişir. Ortalama 10 diyelim. 4 kişinin olduğu çalışmalar da olur 20 kişinin çalıştığı dojolar da vardır. Toplu çalışmalarda bu sayı daha da artar. Bu biraz da çalışan yerin fiziksel kapasitesiyle ilgilidir. Yine Aikido hocası da sınırlı bir sayıda kişi ile çalışmak isteyebilir.

 

Ne Kadar Zaman Sonra Birisini Dövebilirim?

Saçma bir soru ancak bu tür sorular da soruluyor maalesef. Aikido ya da hiçbir savunma sanatı birisini dövmek ya da kavga etmek için öğrenilmez. Bu düşünde bütün savaş sanatlarına aykırıdır. Temel felsefe barış ve insan sevgisi üzerine olan bu tür savaş sanatlarının çok basit bir algısıdır. Ancak iyi bir Aikido ustası olduğunuzda kavgaya gireceğinizi bile düşünmüyorum, belki bir gün kendinizi bir tehditten savunmak için kullanılabilirsiniz.

www.aikidoka.org sitemizin de amacı bu zaten. Bu konuda size bilgi vermek.

 

Kuşak Sınavlarına Ne Zaman Girilecek, Müsabakası Var Mı?

Bu konuda Aikido’ya başladığınız yer size yol gösterecektir. Yetişkin Aikido sınıfları belli bir süre ve antrenman sayısı (3 ay ve 30 saat antrenman gibi örneğin) 5. KYU olarak bilinen ilk derece ile başlarlar. Ardından yine belli bir süre ve antrenman sayısının ardından 4. KYU sınavlarına girilir ve bu şekilde 1. KYU’ya kadar gelinir. 1. KYU kahverengi kuşak demektir. Ardından siyah kuşak sınavına girilir ve 1. Dan olunur.

Çocuklar için bir kuşak dereceleri farklı olabilir. Belirttiğim gibi bu tümüyle eğitim aldığını yere göre değişebilir.

 

Aikido’da Sakatlanma Riski Var Mıdır?

Aikido teknikleri fırlatma, düşme, kilitleme vb fiziksel olarak risk içerebilir. Doğrudur ancak eğitmenin tekniği iyi açıklaması, eğitmenin yaklaşımı çalışmaların sert geçmesini engeller. Teknikleri uygulayan çiftler uyumlu bir şekilde çalışırlar ve sakatlanma riskini düşürebilirler.

Gereksiz hareketler yapmamak ve hocanın (sempai, sensei) dediklerini uygulamak şartıyla bir sakatlığın olma olasılığı düşüktür.

 

Ücretler

Aikido yapılan okula (dojo) ve bağlı olunan organizasyona göre değişebilir. Aylık taksitler olarak ödenen bu para 2018 yılı için 100-200 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

 

Özel Ders

“Aikido özel dersi verilir” şeklinde ilanlar görebilirsiniz. Bana göre Aikido bir dojoda uzun süren çalışmalarla ve grup çalışmasıyla olur. Teknikleri her boyda ve kiloda farklı kişilerle çalışmak gerekir. Bu anlamda Aikido ancak grup çalışmalarıyla öğrenilebilir diyebiliriz.

 

Karete’mi, Teakwando’mu, Aikido mu?

Her biri savaş sanatıdır. Aikido, modern bir savunma sanatı özellikle savunmaya ve kişisel gelişime odaklanmıştır. Her birini iyi araştırıp kendi yapımıza uygun olanı seçmeliyiz.

www.aikidoka.org sitemizin de amacı bu zaten. Bu konuda size bilgi vermek.

 

Zayıflatır mı? Kilo verdirir mi? Boy uzatır mı?

Evet bu tür sorular da oluyor maalesef. Aikido fitnes programı değil. Ancak 1 saatlik çalışmalarda esneme hareketleri yapılmaktadır. Tekniklerin her birini vücudun eklem yerlerini (bacaklar, eller, kollar, bel vb) çalıştırmaktadır. Çalışmaların ardından mutlaka terlenerek çıkılmaktadır diyebilirim. Kilo vermek için fiziksel aktivite anlamına gelebilir ancak beslenmeyle de ilgili bir konu olduğu için bunları fizik uzmanı ve beslenme uzmanı kişilere sormak gerekir.

 

Japonca Terimler Öğrenecek Miyiz?

Aikido’da bir Japon savunma sanatıdır. Çalışmalar sırasında belli terimler vardır:

Sayılar:

- bir - ichi

· iki - ni

· üç - san

· dört - yon

· beş - go

· altı - roku

· yedi - nana

· sekiz - hachi

· dokuz - kyuu

· on - juu

 

Bir de çalışma sırasında çok sık söylenen şeyler vardır:

ONEGAİŞİMASU: Japonca olarak “benimle çalışır mısın anlamında”. Genellikle karşılıklı çalışmadan önce söylenir.

 

DOMO ARİGATO GOZAİ MAŞİTA: Japonca’da benimle çalıştığın için teşekkür ederim. Aikido çalışmalarında tekniklerden sonra karşımızdakine teşekkür etmek anlamında.

 

 

 

Copyright © 2017 | aikidoka